Нивото на метан в атмосферата се е увеличило значително

Екип от международни учени установи, че парниковият газ метан (CH4) се е увеличил значително в атмосферата на Земята от 2000 година насам.

Заедно с въглеродния двуокис (CO2) той е парников газ. За разлика от CO2, обаче, той има значително по-кратък живот, но за сметка на това е много по-ефективен от него в задържането на топлината. Така на практика тCH4 има много по-силен парников ефект от въглеродния диоксид.

Според учените мерките за справяне с промяната в климата трябва да включват и по-строг контрол върху емисиите метан, иначе цялата кауза е обречена на провал, съобщава BBC.

Според Робърт Джаксън от Станфордския университет, CO2 все още е основният газ, който трябва да бъде следен и контролиран. Въпреки това, ако метанът също не бъде подложен на строг контрол, това може да „анулира“ усилията и резултатите, постигнати при въглеродния двуокис.

Проф. Джаксън говори преди срещата на Американския геофизичен институт в САЩ, където метанът ще е сред основните теми на разговор. Той също така е част от инициативата Global Carbon Project и освен това е автор на уводна статия за журнала Environmental Research Letters (ERL), в която призовава научното общество да вземе мерки по отношение дефицита на знание за метана.

От научните данни не става ясно защо метанът в атмосферата се увеличава. Между 2000 и 2006 нивото му е почти непроменено, от 2007 започва да се покачва а през 2014 и 2015 се повишава рязко. През 2014 и 2015 метанът се увеличава с 10 или повече частици на милиард (чнм) годишно. В момента нивото на метана във въздуха е малко над 1830 чнм.

За разлика от метана въглеродният двуокис задържа стабилни нива през последните няколко години,като в момента е малко над 400 чнм. Това дава надежда, че концентрацията му в атмосферата може да се забави,коментира BBC.

Проф. Джаксън обяснява, че източниците на метан са много, но най-силният от тях е земеделието. Според учените биологичните и тропическите източници са най-значителните. Източниците на метан в земеделието са основния едрият рогат добитък и преживните животни, както и оризищата. Значителен източник на метан са и влажните зони.

Учените използват компютърни модели, за да предвидят как различни миксове от газове ще повлияят на земната атмосфера. Данните показват, че в момента метанът е нива, които биха изправили Земята пред доста предизвикателно бъдеще.

Според д-р Мариел Саноа от френския университет Versailles Saint Quentin, която е водещият учен на статията в журнала ERL, ако искаме да задържим затоплянето под 2 градуса, трябва да вземем спешни мерки за тенденциите в разпространението на метана.

Метанът е по-труден за изучаване от въглеродния двуокис, тъй като е по дифузен (разсеян), но учените възлагат надежда на нови сателити. Те ще могат да покажат подробното разпространение на метана навсякъде по Земята, което ще помогне на учените да разберат този проблем по-добре в следващите няколко години.

Следвайте ни в социалните медии