Не е лесно да си пушач в Австралия, или как за 20 години държавата намали цигарите наполовина

Австралия стана известна с радикалния си подход срещу тютюнопушенето в последните две десетилетия, давайки многобройни идеи за успешни политики на другите държави от развития свят, които също се борят с проблема.

От 90-те насам делът на пушачите на държавата-континент намалява стабилно и значително – от 25% през 1995 г. на 14% през 2015 г. За същия период има и спад от 23% на пациентите, приети в болница за лечение на заболявания, свързани с тютюнопушенето.

С рестрикциите, които Австралия продължава да обмисля и налага, скоро пушенето може да е икономически и законово невъзможно за голяма част от населението.

Най-грозният цвят и най-страшните картинки

Австралия беше първата държава, която наложи на производителите на цигари и тютюневи изделия универсална опаковка в най-грозния цвят на света, за да направи продуктите им по-малко атрактивни. Правилото влезе в сила през 2012 г. и само за три години отказа над 100 хиляди души от вредния навик, а примерът беше последван от Великобритания, Франция и Ирландия. За такива опаковки навсякъде настоява и Световната здравна организация.

Освен това предупредителните снимки за потенциалните вреди от тютюнопушенето върху австралийските опаковки са далеч по-брутални от тези в Европейския съюз, каквито има от миналата година и по българските кутии. Докато нашите показват “трупове”, разплакани бебета и в най-лошия случай трахеотомия, австралийските са със снимки на тумори на гърлото и на езика, кървава урина и разложена телесна тъкан.

Според австралийските здравни власти, цитирани от Би Би Си, стряскащите образи са най-ефективната им стратегия до този момент. Проучване след въвеждането им показва, че голяма част от пушачите се опитват да не ги гледат и да не им обръщат внимание, но точно тези хора са най-склонни да спрат пушенето на по-късен етап.

Борбата с имиджа на тютюнопушенето в Австралия започва още през 1993 г. със забраната да се рекламират цигари, а през 2001 г. се забраняват и постерите и позиционирането на видимо място на кутиите. Стряскащите картинки по опаковките пък се одобряват със закон през 2006 г.

Забрани, още забрани и глоби

Тютюнопушенето в затворени обществени помещения в Австралия, разбира се, не е разрешено, но забраните отиват и много по-далеч.

В ресторанти, барове и офиси не може да се пуши от 2000 г. насам, но оттогава обхватът продължава да се разширява и сега е забранено пушенето също и в радиус от не по-малко от 10 метра около детски площадки или 4 метра от входовете на обществени сгради, което елиминира големи сегменти от тротоарите и парковете, също и на спирки на градския транспорт, на гарите и до стоянки на таксита.

Забранено е пушенето и на голяма част от австралийските плажове, както и в повечето затвори. Дори в частния автомобил не е позволено да се пуши, ако вътре има деца, и нарушителите подлежат на солидни глоби. Размерът на глобите варира, но на места достига 2000 австралийски долара (1400 евро) за една цигара.

Като цяло са малко местата, където пушенето не подлежи на глоба, затова пушаческите кътчета се обособяват по естествен път далеч от сгради и хора. Така на практика пушачите се превръщат в маргинализирана група, която не е добре приета в обществото и социалният фактор все по-често се превръща в повод за спиране.

Рязко и постоянно увеличение на цените

Дори и човек да успее да намери място, където да пуши необезпокояван, не всеки може да си го позволи. През 2010 г. цените на всички тютюневи изделия в Австралия скачат с цели 25%, а от 2013 г. – с по още 12.5% на година. Така през 2020 г. един пакет цигари там ще струва около 40 австралийски долара, или над 28 евро.

Същевременно според статистиката за страната най-голям дял пушачи има сред по-бедното население, което означава, че в близко бъдеще може да се очаква нова голяма вълна на отказали се, този път по икономически съображения.

Кампании с лошо и с добро

Множество национални и частни кампании срещу пушенето работят в момента в Австралия, като се започне с първата информационна кампания на правителството от 1996 г. Повечето са “анти” и предупреждават за вредите от тютюнопушенето, но по-новите избират положителния подход, наблягайки на ползите от спирането на вредния навик и предоставяйки инструменти за помощ за отказване.

Една такава позитивна национална кампания от 2012 г. дава особено добри резултати. Посланията са свързани с това колко бързо може да се възстанови тялото от вредите, причинени от цигарите. Придружена е и от мобилно приложение със съвети, ежедневни мотивационни съобщения и стратегии за разсейване от мисълта за цигара, както и награди за постигнатия успех. Освен това през приложението човек може да се свърже директно с националния телефон за помощ за отказване. Над 400 хиляди души са свалили апликацията след пускането й.

Все пак не е необходимо да живееш в Австралия, за да спреш цигарите. Мобилните приложения и средства за отказване са достъпни във всяка точка по света и за всеки, който търси начин да се откаже, а гражданите на България имат право на безплатни изследвания и консултации в консултативните кабинети за отказ от тютюнопушене в регионалните здравни инспекции в страната.

Източник: dnevnik.bg

Следвайте ни в социалните медии