На този ден преди 73 години се извършва най-големия тepoриcтичен акт в историята

На 6 август 1945 г. американската армия унищожава японския град Хирошима с първата в света употреба на атомна бомба за военни цели.

Точно в 8 часа и 15 минути местно време на 6 август 1945 г. над град Хирошима избухва бомбата, хвърлена от американския бомбардировач Б-29.Командир на екипажа е полковник Пол Тибетс. Той хвърля над града, представляващ изцяло цивилна цел, атомна бомба, наречена „Little Boy“ („Малчуган“).

Броят на загиналите и облъчените в Хирошима и Нагасаки се изчислява на около 200 хиляди души. На 31 август 2013 г. броят на загиналите от последиците на облъчването е около 450 хиляди души.

Доколкото градът е цивилна цел, а основните загинали са невоенни лица, то това по всички международни закони, се счита за “терористичен акт”. Реално е такъв, дори по американските закони. Бомбата се взривява, на около 600 метра над повърхността, при което на място загиват около 70—80 000 души. Зоната на пълно разрушение е около 1,4 км. в радиус.

Пожарите, избухнали след взрива засягат около 11,4 км2. 90% от зданията са унищожени или силно повредени.

Три дни по-късно е хвърлена втора атомна бомба – „Fat Man“ („дебеланко“), с която е разрушен град Нагасаки.

Почти 200 000 от оцелелите все още се лекуват от последиците в болниците на Японския Червен кръст след атомните експлозии в Хирошима и Нагазаки. Японският Червен кръст има болници за лечение на оцелелите от ядреното оръжие в Хирошима от 1956 г., а в Нагазаки от 1969 г.

 

През тях са преминали над 2.5 милиона амбулаторни и над 2.6 хоспитализирани пациенти от оцелелите от ядрените бомбардировки. Само през изминалата година болниците на Японския Червен кръст в Хирошима и Нагазаки са приели за лечение съответно 4 657 и 6 030 души.

На 9 август американски бомбардировач взривява атомната бомба „Дебелак” над Нагасаки. Бомбата се взривява високо над промишлената зона на града, между стоманодобивните и оръжейните заводи (главните цели на американците са заводите на Мицубиши). Загиват около 80 хиляди души.

На 15 август 1945 г. Япония капитулира и с този акт се слага краят на Втората световна война. Актът за капитулацията формално е приключен на 2 септември 1945 г. До момента това е единственият случай в историята на човечеството, когато е използвано ядрено оръжие.

За ролята на атомните бомбардировки за капитулацията на Япония и доколко морално са оправдани те и днес се спори.

Правителството на САЩ хвърля бомбите, смятайки, че така ще ускори края на войната и няма да има необходимост да се водят кървави боеве на Тихоокеанския театър на военните действия през Втората световна война. Япония се стреми да контролира двата острова – Иво Джима и Окинава, когато настъпват съюзниците.

Заповедта за атакуването на Япония с ядрено оръжие издава американският президент Хари Труман.
Атомната бомба „Бебе” има следните параметри: диаметър 73 см, дължина – 3,2 метра, тегло – четири тона, мощност – 20 килотона в тротилов еквивалент.

Предисторията на бомбардировките.

Още през септември 1944 г. на среща в Хайд парк президентът на САЩ – Ф. Рузвелт и премиерът на Великобритания – У. Чърчил, сключват съглашение, което предвижда използването на ядрено оръжие срещу Япония, която е съюзник на нацистка Германия във Втората световна война.

Към лятото на 1945 г. САЩ, Великобритания и Канада завършват подготвителните работи по създаването на първите атомни бомби в рамките на проекта „Манхатън”.

За три и половина години участие на САЩ във Втората световна война са убити около 200 хиляди американци, половината от които – във военните действия срещу Япония. През април-юни 1945 г., по времето на операцията по завземането на японския остров Окинава загиват повече от 12 хиляди американски войници, 39 хиляди са ранени. Очаква се нахлуването в самата Япония да доведе до огромни загуби в американските войски.

По времето на своето второ заседание в Лос Аламос през май 1945 г. комитетът по избора на цели препоръчва атомното оръжие да се използва срещу Киото – големия индустриален център, Хирошима – център с армейски складове и военно пристанище, Йокохама – център на военната промишленост, Кокура – голям военен арсенал, и Ниихату – военно пристанище и машиностроителен център. Комитетът отхвърля идеята да се нападат военни цели. Голямо значение при избора на целта се придава на постигането на максимален психологически ефект срещу Япония и да се предизвика международен отклик за значението на ядреното оръжие.

Военният министър на САЩ – Хенри Стимсън, зачертава Киото от списъка заради културното значение на града.

На 16 юли, на полигона в щата Ню Мексико, за пръв път успешно е изпробвана атомна бомба; мощността на взрива е около 21 тона тротилов еквивалент.

На 25 юли Труман одобрява заповедта, от 3 август, да се бомбардира една от следните цели – Хирошима, Кокура, Ниихата или Нагасаки.

Видеото е откъс от поредицата “Премълчаваната история на САЩ” на Оливър Стоун:

Видео:

 

Следвайте ни в социалните медии