Колко всъщност е полезен чесънът?

Освен че придава невероятен вкус на ястията ни, чесън е много полезен. Много полезен ли? НЕ! Той е панацея! Този лют и миризлив зеленчук оказва изключително благотворно въздействие върху организма ни.

От хилядолетия чесънът се споменава в различни медицински източници като универсална панацея за лечение на всякакви болести. Неговите вълшебни свойства са прославени в исторически документи, датиращи от преди 5000 години, а Питагор го нарича “цар на всички подправки”. И има защо.

Благодарение на изключително разнообразния си химичен състав, той е богат на хранителни вещества, витамини (А, В1, В2) и минерали. Едно изследване на японски учени показва, че в 100 г чесън (около 2-3 глави) се съдържат: 30.8 г въглехидрати, 6.2 г белтъчини, 1.5 г целулоза, 0.2 г мазнини, 0.15 г желязо, 0.2 г фосфор, 0.15 г аскорбинова киселина.

Този зеленчук съдържа и над 200 биоактивни съставки, които влияят изключително благотворно върху целия ни организъм.

Вижте част от невероятните му свойства и за какви болежки може да ви бъде полезен:

Чесънът повдига либидото

Ако по време на вечеря избягвате чесъна заради миризмата му, пропускате да се възползвате от качествата му като афродизиак.

Чесънът може да ни предпази от кърлежите

Учени са открили, че хората, консумирали чесън в продължение на 5 месеца, са по-малко застрашени от ухапването не тези кръвосмучещи гадинки, в сравнение с онези, които избягват да хапват миризливия зеленчук. По същия начин чесънът може да намали и заплахата, която представляват комарите.

Чесънът облекчава ухапванията от насекоми

Намажете засегнатото място със сурова скилидка чесън.

Чесънът е ефективен срещу гъбички

Сред активните вещества, които се съдържат в чесъна, са и диалилсулфидите (серните съединения), които помагат в борбата с гъбичките. Тези съединения защитават организма от свободните радикали, като по този начин превръщат чесъна в мощен антиоксидант. Освен това намаляват симптомите на сърбеж и зачервяване при различни кожни заболявания.

Чесънът спомага за контрола върху астмата

Три скилидки чесън могат да спомогнат при настъпването на астматичен пристъп за по-лесното му овладяване.

Чесънът се бори с настинки

Две скилидки чесън, смачкани в хаванче, се приемат при появата на първите симптоми на настинка. В състава на чесъна се съдържат и микроелементите германий и селен, които спомагат за подсилване на имунната система. Научно доказано е, че друга съставка на чесъна — алицинът, е изключително силен антибактериален агент. 1 мг. алицин се равнява на 15 единици пеницилин. Когато ядете чесън, алицинът, който се съдържа в него навлиза в кръвоносната система и “дезинфектира” белите дробове, вътрешните органи и кожата.

Чесън лекува акне

Кожата се маже със смес от чесън, мед, куркума и калиев битартарат (съединение на калия, което се използва при производството на вино и за хлебни изделия). Това действие на зеленчука също се дължи на магическия алицин.

Чесънът помага на организма ни по-бързо да излекува порязвания и ожулвания

Нараненото място се намазва с вода, в която е накиснат суров чесън. Процедурата надали е много безболезнена или приятна, но поне раната ще ви мъчи за по-кратко време.

Чесънът помага при разстройство

Приемът на чесън при диария спомага за борбата с бактериите, които я причиняват.

Чесънът може да успокои болката ви, ако ви мъчи зъб

Сдъвчете скилидка чесън и задръжте върху болния зъб за няколко минути. Причината за облекчението се крие в магическия му състав.

Чесънът помага при проблеми с щитовидната жлеза

Сред многобройните химични елементи в състава на този зеленчук се нарежда и йодът. Именно той може успешно да регулира дейността на щитовидната жлеза когато тя е с намалена функция (хипертиреоидно състояние на щитовидната жлеза). Това заболяване се развива, когато този жизненоважен орган не успява да произвежда необходимото количество хормони, от които се нуждае организмът. Заради големите количества йод, чесънът е чудесен природен лек заедно с копривата, която също е изключително богата на йод.

Ендокринологът д-р Янко Николов дава рецепта за по-добро функциониране на жлезата: Смесват се един килограм мед, 300 г счукани орехови ядки, 100 г обелен чесън и 50 г семена от копър и се варят на водна баня около половин час. От сместа се приема по една супена лъжица на гладно.

Чесънът предпазва организма от тежки метали

Сулфурните съединения, които се съдържат в чесъна, могат да защитят тялото от вредните въздействия на тежки метали, както и да намалят страничните ефекти от излагането на такива, като главоболие и високо кръвно налягане.

Чесънът може да прочисти натрупванията в артериите

С възрастта артериите губят гъвкавостта си, в резултат на което стават по-твърди и се задръстват. Но чесънът може да се справи с това, благодарение на лецитина, друга негова съставна част, която спомага за премахването на мастни натрупвания и за превръщането на мазнините в енергия при обмяната на веществата. Лецитинът доказано намалява концентрацията на LDL-холестерол като повишава концентрацията на HDL-холестерол в кръвта (с 9 до 25%).

Чесънът може да намали риска от рак на дебелото черво

Приемането на високи дози чесън в продължение на 12 месеца може да намали рискът от формирането на нови тумори. Неотдавна в състава на чесъна е открит химичният елемент германий, който е с изразени противотуморни свойства.

Чесънът може да намали кръвното налягане

Има изследвания, които откриват, че приемът на чесън може да свали високото кръвно с до 8%.

Източник: Fakti.bg

 

Следвайте ни в социалните медии