Колко често да сменяме работата си

Колко дълго е прекалено дълго?

Има хора, които с лекота посвещават цялата си кариера на една компания. Тези случаи са все по-редки. Това е така, тъй като пазарът на работна ръка постоянно се променя – търсят се нови умения или пък различен комплекс от такива.

Важният въпрос е – колко често е препоръчително да сменяме работното място? Приемливият отговор е на около 3-4 години.

Защо си заслужава да смените работното място?

Изследвания сочат, че служителите, които се застояват за повече от 2 години, получават до 50% по-ниска заплата.

Това вече е сериозен довод, нали?

Това означава, че компаниите, дори тази, в която работите самите вие, не повишават своите служители, давайки им по-висока заплата или пък бонуси.

След 2 години работа за компанията е необходимо да потърсите ново развитие на кариерата си. Ако виждате, че повишението е мираж, започнете да си търсите ново работно място.

Според същото проучване, хората, които често сменят работното си място, по-бързо се учат, постигат повече в работата си и дори са по-лоялни. Това се дължи на факта, че остават в компанията за кратък период от време и влагат всичко от себе си.

Освен печелене на пари, налице са още ползи, когато сменяте работата си на 3-4 години.

Редовната смяна на работната позиция и средата влияе положително върху развитието на уменията ви, сравнено със сценарий, в който оставате на едно място за по-дълго време.

Нормално е за хората, когато работата стане рутина, това да ги поотпуска. Всеки ден е предсказуем. Спирате да учите нови умения. Така по-трудно ще си намерите нова работа.

Време ли е за промяна?

Наближават 3-4-ата година и се чудите дали не е време за нова работа? Ето няколко признака, които говорят за това, че е време за ново начало:

  • Вие сте наистина добри в работата си. Никога не правите грешка, не усещате предизвикателство, дори не виждате изгледи за развитие. За да се предпазите от стагнация, трябва да откриете нови работни възможности, които ви вдъхновяват.
  • Наистина не ви бива в работата ви. Понякога уменията ви не отговарят на необходимите за заеманата позиция. Не влагате всичко от себе си в нея, нямате нужния опит. Тогава трябва да си потърсите нова работа.
  • Приключили сте успешно проект. След натоварен сезон е време да се огледате за нови възможности. Успешно приключените задачи са идеални примери, когато искате да направите впечатление на новия работодател.
  • Целите ви не съответстват на тези на компанията. Тогава категорично си струва да потърсите ново развитие на кариерата си.
  • Уменията ви не се ценят. Ако шефът не споменава постигнатото от вас, ако колегите получават повишение, а вие – не, тогава вероятно не сте ценени. Нова работа? О, да!

Източник: profit.bg

Следвайте ни в социалните медии