Кой е по-велик – Левски или ЦСКА?

15 юли 1962 г.

Левски побеждава с 6:3, като за първи път един играч (Димитър Йорданов от Левски) бележи 4 гола в един мач между двата отбора. Мачът е в последния кръг, като ЦСКА предсрочно си е осигурил шампионската титла.

17 ноември 1968 г.
Левски разгромява армейците със 7:2 и това е един от митологичните мачове между двата отбора. Легендарният Георги Аспарухов  – Гунди постига хеттрик, а Янко Кирилов бележи два пъти. В този момент ЦСКА е уверен лидер в класирането, а Левски е в криза и на няколко точки зад съперника. Оттогава датира клишето, че в дербито няма фаворит, независимо от моментната форма.

7 юли 1970 г.

Левски побеждава с 5:2, като Никола Котков бележи 4 гола само за 37 минути през първото полувреме.  Победата донася титла, която е последната в живота на великите Аспарухов и Котков.

8 май 1993 г.

За трети път в историята Левски прави пълен обрат и узаконява титлата си, след като губи с 0:2, за да спечели в края с 3:2. Любимецът на синята агитка Божидар Искренов-Гибона излиза с фланелката на ЦСКА, но след като пропуска от чисто положение да направи 3:1 в края на първото полувреме е заменен на почивката. Обратът осъществяват Пламен Гетов с два гола и Наско Сираков с един.

Агитката започва да пее песента „Хей, чуй, ЦСКА! От 2:0 – 3:2!”. Вероятно всеки левскар е изричал поне два пъти през живота си фразата „По-спокоен съм, че ще бием, когато ни водят с два гола, отколкото с един”. Предишните случаи са през 1976 и 1988 г.

23 септември 1994 г.

Левски постига абсолютния рекорд от шест гола разлика, печелейки дербито със 7:1, а Наско Сираков бележи 4 гола. Резултата е открит от Илиян Илиев с красива задна ножица, а единственото попадение за „червените” е дело на бившия левскар Петър Михтарски, който в края на кариерата си отново ще се завърне в Левски. Парадоксално другият най-добър играч за ЦСКА в мача е вратарят Румен Ненов, който отървава отбора си от двуцифрен резултат.

17 април 1996 г.

Левски подобрява рекорда си за обрат, печелейки мача с 4:2, след като губи с 0:2, при това на стадион „Българска армия”. Георги Георгиев не успява да направи 3:0 от дузпа и в края на първата част Владимир Йонков също от наказателен удар намалява на 1:2. През второто полувреме Илиян Симеонов, Тодор Зайцев и Мариян Христов довършват противника, класирайки Левски на финал за Купата.

Същият мач е и рекордна девета поред победа за Левски в дербито!

13 май 1998 г.

На финала за Купата на България на Левски разгромява ЦСКА с 5:0 навръх техния 50-годишен юбилей, като ги поздравява с по един гол за всяко десетилетие. Това е най-големият резултат между двата отбора във финален мач.

ЦСКА се класира служебно, след като победилият ги на полуфинала отбор на Литекс е дисквалифициран заради нередовен състезател. В състава на „червените” е завърналият се Емил Костадинов, а самият Христо Стоичков е на резервната скамейка. При резултат 3:0 той напуска вбесен стадиона и едва не се сбива със зрител.

13 май 2000 г.

След напускането на Любко Петрович под ръководството на Димитър Димитров-Херо Левски пропилява аванса си пред ЦСКА след равенства с Локомотив (София), Беласица и Литекс и загуба с 2:3 от Миньор в Перник.Така преди „вечното дерби” „армейците” получават възможност да се върнат в играта, защото са само на две точки от върха.

ЦСКА са по-активни в мача и защитникът на Левски Бисер Иванов си отбелязва автогол, който обаче е скандално отменен от съдията Атанас Узунов заради… засада.

Централният нападател Георги Иванов е ударен в главата и лекарският екип на „сините” му поставя превръзка тип „Рамбо”, която бързо се напоява с кръв. Въпреки това в 90-ата мин. Гонзо бележи с глава гол, който влиза в историята като „кървавия” и донася титлата, а авторът му завинаги става идол на синята агитка.

16 април 2003 г.

ЦСКА води убедително в първенството и на полуфинал за Купата тотално надиграва Левски на своя стадион „Българска армия”. Въпреки това „сините” печелят в последната минута при единственото си положение след контраатака с гол с глава на еквадорския ляв защитник Мануел Мендоса, който е висок малко повече от 1.60 м.

24 април 2004 г.

ЦСКА води спокойно на „Българска армия” до 85-ата мин., когато нигериецът Омониго Темиле изравнява резултата. В крайна сметка Левски дори успява да победи с гол на Георги Чиликов в добавеното време, като това е най-късният обрат в историята.