Кои коли са по-добри: бензиновите или дизеловите?

Този въпрос определено напомня на вечната дискусия “Левски или ЦСКА”. Има отявлени фенове, както на дизелите, така и на бензиновите мотори. Сега ще се опитаме да оставим настрана емоциите и да представим само факти в подкрепа на двата типа двигатели.

Дизелът е по-добър. Така ли е?

Едва ли някой, който си купува автомобил, се замисля какво може да му се случи при тежко ПТП. Ако обаче се замислите по темата, ще стигнете до извода, че дизелът е по-добър, тъй като бензиновата кола много по-лесно може да се възпламени при удар и изтичане на гориво.

Преди време дизелите имаха още един съществен плюс у нас. На “черния пазар” лесно се намираше нафта почти без пари, но сега с въвеждането на GPS системи във фирмените превозни средства намирането на евтина нафта става все по-трудно, но, естествено, не и невъзможно.

Проблемите с качеството на едното и другото гориво ще оставим за друг материал. Приемайки, че качеството на горивата е в нормите (а то не е), отново можем да кажем, че по много параметри дизеловото гориво определено има с какво да се гордее. На първо място това е чувствително по-ниският разход на гориво.

В средните оборотни режими дизелите работят със значително по-обеднена откъм нафта смес и въпреки това изгарянето е много по-пълно. КПД на дизеловите двигатели е по-висок, отколкото при бензиновите, а степента на сгъстяване също е доста по-голяма при дизелите.

На т.нар. “коефициент на полезно действие” от гледна точка на термодинамиката положително влияние оказва разликата в температурите в началото и в края на такта. Освен това турбокомпресорите при дизеловите мотори се появяват значително по-рано и поради тази причина са технологично по-усъвършенствани

И накрая, самото дизелово гориво би следвало да е доста по-евтино от бензина, най-малкото защото преработката му е по-евтина. Незнайно защо обаче, у нас дизел и бензин са на една цена, така че към момента преимущество от финансова гледна точка може да се търси само заради икономичността на дизелите.

Победа за дизелите с нокаут? Нищо подобно.

КПД-то на дизеловите мотори е по-добро. Така е, но това играе в полза на бензиновите през студените месеци на годината, когато именно загубите на топлина от двигателя се използват за загряване на въздуха в салона. По този показател бензиновите автомобили печелят убедително.

Друго следствие от високата степен на сгъстяване и повишената температура в края на такта при дизеловите агрегати и нарастването на съдържание на NOх. У нас това едва ли се смята за кой знае какъв аргумент, но в цивилизования свят определено има значение, което означава, че рано или късно ще се случи и у нас

Независимо дали ви пука за екологията, автомобилните производители са длъжни да я спазват. За целта те са принудени да монтират на дизелите филтри за твърди частици и още куп други технологии, които на финала ги плащаме ние. Именно тези технологии водят до оскъпяване на дизеловите коли.

Високото налягане в цилиндрите води до по-високи нива на шум и вибрации в дизеловите мотори. Това е причината, поради която дизеловият мотор трябва да е по-здрав и респективно води до увеличаване на теглото му.

Към изброеното можем да добавим и че при равни пътни условия дизеловите мотори се нуждаят от много по-често превключване на предавките, защото работният диапазон при тях е доста по-малък отколкото при бензиновите.

Всичко това, заедно с въртящия момент, води до нуждата от усилени и конструктивно по-сложни скоростни кутии, които също са по-скъпи от монтираните на бензиновите двигатели. Цялостната горивна система при дизелите също е доста по-сложна, отколкото аналогичната при бензиновите коли.

А зимата?

Е, тогава за мнозина се получава истински нокаут. И работата съвсем не е в лошия подгрев на дизеловите мотори или в някакво друго тяхно несъвършенство. Замръзнал бензин може би са виждали само някои пингвини, но замръзнала нафта… Явлението е често срещано през зимата по нашите географски ширини и въпреки многобройните добавки, които се слагат в нафтата, този проблем остава нерешен.

Зимата дизелите имат още един проблем. Високата степен на сгъстяване и сгъстеното масло водят до нуждата от доста по-голямо усилие за завъртането на коляновия вал. Ето защо дизелите се нуждаят от по-мощен стартер и респективно от акумулатор с по-висок ампераж. А те също са по-скъпи.

Въртящият момент

“Тягата” на дизелите започва много по-рано от техните бензинови съперници. Това отново играе в полза на дизеловите мотори, като разработчиците на бензинови двигатели непрекъснато се стремят към изравняване в този аспект. С навлизането на даунсайзинга и респективно на турбинираните бензинови двигатели, този проблем е решен донякъде, но все още тягата на дизелите в ниските оборотни режими е по-добра.

И докато вечният спор дизел и бензин продължава, на хоризонта се задават електрическите автомобили, които разполагат с много по-добър въртящ момент, много по-евтини са за поддръжка, а зареждането на батериите отнема време, но много по-малко пари. Те обаче все още са екзотика у нас, а какво ще стане, ще покаже времето.

Естествено е, че ще има много несъгласни с нашето становище по темата. Не е изключено да сме пропуснали и някой важен аспект в подкрепа на единия или другият вид двигатели. Ако има такива или пък различни мнения, не се колебайте да ги споделите в коментарите – вашите размишления по темата ще се превърнат в отлично продължение на материала.

Източник: Fakti.bg

 

Следвайте ни в социалните медии