Как възниква Хелоуин?

В наши дни  Хелоуин (31 октомври) се празнува в много краища на света но най-голяма популярност има в САЩ. 

Там празника започва да се празнува през 19-ти век с емиграцията на ирландците. Повече от половината американци всяка година украсяват къщите си за Хелоуин.

Днес единственият празник, който успява да надделее над Хелоуинската еуфория остава Коледа, но пък по продажба на бонбони и лакомства 31 октомври държи първенството.

На този ден децата се преобличат в страшни костюми и звънят от врата на врата събирайки бонбони. Ако стопанинът откаже да им даде, те му измислят пакост за наказание. Това забавление е известно като „почерпи или ще ти напакостя”(trick-or-treat).

Масово костюмите за Хелоуин се появяват около средата на миналия век, когато и традицията „почерпи или ще ти напакостя” става неизменна част от празника. Най-голямото празненство за Хелоуин е Village Halloween Parade и е един от най-големите паради.

Състои се в Ню Йорк и се посещава от повече от два милиона зрители и участници. То бележи началото си през 70-те години от майстор на маски в Грийнуич Вилидж.

В Канада, както и в САЩ, честванията започват с пристигането на шотландските и ирландските заселници през 19 век. Празненствата днес включват игри, правене на тиквени фенери, украсяване с тикви и царевица.

В Китай празникът на Хелоуин е познат като Тенг Чиех ( Празник на фенерите) и е китайска традиция повече от двехиляди години. Това е вечерта на пълнолунието, в която се слага край на честванията на Лунната Нова Година – петнадесетият ден от първия месец на китайския лунен календар. Всяка година датата му се изменя.

В този ден пред снимките на мъртвите се поставят вода и храна, а по вода се пускат хартиени лодки, някои, от които много големи, за да показват пътя на изгубените души.

Хартиени фенери във формата на дракони, птици и други животи, се поставят из улиците, парковете, храмовете и къщите. Честванията са грандиозни и включват илюминации, танци и представления като парад на дракона и танц на лъва.

В Ирландия, където се е зародил Хелоуин, празникът все още се празнува така, както и в САЩ, с големи тържества. Извън градовете все още се палят огньове, така както някога са правели келтите, а децата се обличат в костюми и обикалят домовете за лакомства.

Играят се игри като „хвани ябълката” – ябълка се закача на въже и всеки се опитва да отхапе от нея. Ирландците приготвят и различна традиционна храна за празника .

В Англия голяма част от хората спират да празнуват Хелоуин след като започва да се разпространява протестантстската реформация от Мартин Лутер. Като последователи на новата религия и невярващи в светци, те са нямали причина да празнуват деня на Всички Светци.

Въпреки това, макар протестантската църква да е против празника, в Англия след 5 ноември започнали да се празнуват дните, посветени на Гай Фокс. Той е бил затворник, осъден на смърт, заради участие в католически заговор против протестантския крал.

Присъдата му е изпълнена на 5 ноември 1606 година, затова на тази дата и днес в Англия горят огньове и факли.

В много европейски страни, в трите дни между 31 октомври и 2 ноември езически и християнски празници се преплитат по един удивителен начин и са прекрасен пример за това, как суеверията се борят с религиозните убеждения.

В Латинска Америка, Мексико и Испания в началото на ноември са Los Dias de los Muertos – Дните на мъртвите. Хората вярват, че през тези дни мъртвите се завръщат у дома, затова във всеки дом има олтар с храна, вода, цветя, снимки.

Често се поставят и кърпа и съд с вода, за да може духът да се измие преди да се отдаде на пиршеството. Палят се свещи, за да окажат пътя към дома. Така както и древните ацтеки, мексиканците и днес виждат в пеперудите душите на своите починали близки а в последния ден от Дните на мъртвите пият на гробището текила, а мариачи свирят в памет на починалите. Официално се отбелязват на 2 ноември, а тридневното почитане на мъртвите започва вечерта на 31 октомври.

В България денят на Вси Светии се чества в Русалската седмица, в първата неделя след Света Петдесетница. Тогава според вярванията на земята слизат русалките – зли сили във вид на свръхестествени същества.

Според поверието това са души на девойки и млади родилки. Те са вредоносни за човека същества, но едновременно с това донасят на земята плодородието и раздават влага. Седмицата е свързана с много поверия, обичаи и забрани за предпазване на хората от среща с тях.

Следвайте ни в социалните медии