Кафето и тренировките променят нашето ДНК по един и същ начин

Може би си мислите, че ДНК-то, което сте наследили, е нещо, което не се променя и по никакъв начин не можете да му навредите или да го подобрите, но в известен смисъл грешите.

Група изследователи, са открили, че когато здрави, но неактивни мъже и жени започнат да правят физически упражнения, тяхното ДНК се променя моментално.

По-обезпокоителните данни от тяхното проучване, публикувано в изданието “Cell Metabolism”, показват, че и кофеинът в сутрешното кафе може да повлияе на мускулите ви и то по абсолютно същия начин.

Основният генетичен код в мускулите ни не се променя докато тренираме, но ДНК молекулите в конкретните мускули се изменят значително — химически и структурно.

Тези модификации на ДНК в определени области, изглежда представляват ранния етап в генетичното препрограмиране на мускулите и спомагат за добиването на по-голяма мускулна сила, за натрупване на мускулна тъкан и за по-добър метаболизъм.

“Нашите мускули са наистина пластични”, казва Джулийн Цийрат от Каролинския институт в Швеция, един от водещите медицински университети в Европа.

“Често казваме: „Ти си това, което ядеш”. Мускулите пък се адаптират към това, което правим. Ако не ги използваме, ги губим и това е един от механизмите, позволяващ това да се случи“, допълва тя.

Това явление в ДНК е известно като епигенетична промяна и обхваща набавянето или загубата на химически елементи в нашето ДНК.

Проучването, публикувано през 2012 г. в сп. „Cell Metabolism” показва, че при хората, преминали през интензивна тренировка, се наблюдава промяна в химичния състав на тяхната ДНК. Тези промени се случват в тази част на ДНК, където се активират гените, подпомагащи адаптирането на организма към физическото натоварване.

По-интересното в случая е, че кофеинът има същия ефект. Професор Цийрат обяснява, че кофеинът имитира свиването на мускулите, което се получава при физическо натоварване и упражнения. Въпреки това, чаша кафе не може да замести физическите тренировки.

Най-общо казано, изводите, до които стигнали учените, предлагат повече доказателства, че геномите са много по-динамични, отколкото се смяташе досега.

Епигенетичните промени са един такъв пример. Те позволяват на ДНК в клетките ни да се приспособява към промените в околната среда.

Източник: fakti.bg

Следвайте ни в социалните медии