Ето как да забавите стареенето на мозъчните клетки

Изборът на храната на масата влияе върху функционирането на мозъка ни. Определени групи хранителни продукти имат мощно въздействие върху мозъчната енергия, способността за работа и настроението ни.

Ако направите правилния избор в чинията, може да помогнете на мозъка за по-добра концентрация и памет, да подобрите сетивните и моторните си умения, да овладеете стреса и дори да забавите стареенето на мозъчните клетки. Въпреки че няма храни, които да предпазват от заболявания като Алцхаймер или деменция, то някои от тях помагат за когнитивното здраве.

Пълнозърнести храни

Овесените ядки, пълнозърнестият хляб или кафявият ориз оказват положително влияние върху функциите на мозъка. Те предпазват организма от сърдечно-съдови заболявания, подобряват циркулацията на кръвта и достигането й до мозъка. Пшеничените зародиши са полезни за паметта, благодарение на богатото си съдържание на фибри, витамин Е и омега-3 мастни киселини. Зърнени култури са отличен източник на витамин В12, както и сложни въглехидрати, които помагат за добрата концентрация.

Боровинки

Боровинките са богати на антоцианини и антиоксиданти, които увеличават многократно способността ни да запаметяваме и обработваме по-бързо информацията. Изследвания показват, че консумацията им има ефект върху краткосрочната загуба на паметта.

Касис

Витамин С предпазва от дегенерация на мозъка, включително деменция и Алцхаймер. Освен това витаминът има отношение към предпазване от тревожност и стрес.

Домати

Мощният антиоксидант ликопен, открит в доматите, помага в борбата със свободните радикали, които се появяват при болестта на Алцхаймер и деменция. Високото съдържание на витамин D, съдържащ се в доматите, подобрява настроението и дори предотвратява появата на депресия.

Авокадо

Авокадото е източник на мононенаситени мазнини, омега-3 и омега-6 мастни киселини. То увеличава притока на кръв в мозъка и защитава, както целия организъм, така и „двигателя” ни от вредното въздействие на свободните радикали.

Ядки

Ядките, особено орехите и бадемите са изключително полезни за мозъка и нервната система. Те съдържат витамини А, Е и група В, а също така и калий, калций, фосфор и желязо. Достатъчният прием на витамин Е може да подпомогне да се предотврати когнитивният спад, особено при възрастните хора. Омега-3 мастните киселини, съдържащи се в орехите, са от особено значение за правилното функциониране на мозъчните мембрани.

Витамин Е съдържат и зелените зеленчуци, аспержите, маслините, семена, яйцата, кафявият ориз и пълнозърнестите храни.

Черен шоколад

Истинските видове черен шоколад съдържат най-малко 70% какаови флаваноли, които увеличават притока на кръв в мозъка. Влияе за подобряване на когнитивните функции и увеличаване бодростта на организма.

В подобна класация не трябва да бъде пропускана и водата – храна за мозъка. Водата е сред най-полезните вещества за нашето здраве и дава енергия за всички мозъчни функции – мисли, действия, процеси. Често липсата на концентрация или главоболие се дължи на дехидратация. Според учените не само тялото се дехидратира, но и мозъка, което му пречи да работи нормално.

Освен здравословното хранене и упражненията помагат на мозъка. Изследвания показват, че редовните упражнения подобряват когнитивната функция, забавят процеса на психическото стареене и помагат за обработването на информацията по-ефективно.

Следвайте ни в социалните медии