Двете напитки, които никога да не смесвате

Консумирането на алкохол в комбинация с енергийни напитки е толкова опасно, колкото употребата на силни наркотици като кокаина, твърди ново американско изследване.

Комбинацията оставя трайни следи при подрастващите, които в по-късен етап е възможно да имат психични затруднения и са по-предразположени към пристрастяване към алкохол и наркотици, твърди авторът на изследването Рихард Рейн от университета „Пардю” в САЩ.

При изследването учените установили, че когато дават енергийни напитки на опитни мишки, това не ги кара да пият повече алкохол. Когато обаче ги смесвали със спиртни напитки, гризачите показвали физически и неврохимични признаци, близки до тези на мишки, приели кокаин, пише Блиц.

Опасната комбинация се получава само при смесване, докато при отделна консумация тя не е налице, добавя Рихард Рейн.

И още:

Следващият път, когато търсите варианти за набавяне на енергия, помислете за алтернатива, преди да си купите енергийна напитка. Консумирането на големи количества от каквото и да било е вредно, особено в случая с този вид напитки. Така че, вместо да разчитате единствено на захарта и кофеина с цел да се справите с поредния натоварен ден, направете една ободряваща разходка или пийте повече вода, за да си набавите по естествен път дълготраен прилив на енергия.

Странични ефекти
Ако досега не сте знаели, то вече е крайно време: енергийните напитки причиняват някои изключително сериозни странични ефекти. Сред тях са: превъзбуденост, треперене, стомашно разстройство, болки в гърдите, световъртеж, припадъци, безсъние и дори сърдечно-съдови атаки. Само защото са достъпни и изглеждат безобидни, не означава, че енергийните напитки не могат да нанесат сериозни здравословни вреди.

Стрес и тревожност
Всъщност една от най-убедителните причини ‘да скъсате’ отношения с енергийните напитки е, че те могат да причинят повишено усещане за тревожност и стрес. За някои от тях в действителност е установено, че съдържат повече кофеин, отколкото всъщност е обозначено на етикетите им.

Известно е, че в големи количества кофеинът предизвиква паника и хроничен стрес, а и ускореното сърцебиене не може да не ни притесни, нали така?

Високо съдържание на захар
Освен, че ни снабдяват с ‘изкуствена’ енергия, тези напитки обикновено съдържат завидни количества захар. За някои например е доказано, че съдържат 15 чаени лъжички захар. Като оставим катастрофално голямата доставка на захар за организма, тя може да ни остави дехидратирани, да потисне функциите на имунната система, да повиши възпалителните процеси, да доведе до поява на кариеси и до наддаване на телесното тегло.

Промени в настроението
Ако редовно консумирате енергийни напитки, ще ви се наложи сериозно да преосмислите избора си. Изследванията са показали, че при тези, които често пият кофеинови стимуланти, се наблюдават занижени нива на серотонин. Именно този специфичен невротрансмитер е известен още като ‘хормонът на щастието’. Изчерпването на този хормон се свързва с наличието на лошо настроение, тревожност и депресия.

Натоварване на органите
Друг риск от консумирането на енергийни напитки е, че те могат сериозно да натоварят органите. Сърцето, черният дроб, мозъкът, храносмилателният тракт и бъбреците – всички те работят така сякаш пътувате в самолет или се биете, и в крайна сметка се дехидратират и изтощават до краен предел. Енергийните напитки форсират вашите органи да реагират така сякаш са в ситуация на опасност, така че можете да си представите колко вредни всъщност са те.

Безсъние
Въпреки че вероятно ви допада внезапния прилив на енергия и жизненост, когато изпиете енергийна напитка в опит да се справите с изморителните следобедни часове, това няма да ви се струва чак толкова добра идея, когато се ориентирате към лягане вечер. Този вид напитки могат да причинят загуба на дълбокия и спокоен сън, което в крайна сметка ще ви накара отново да посегнете към тях на следващия ден. Излезте решително от този омагьосан кръг и си набавете енергия по едни по-естествени и безопасни начини – с тренировка, пиене на много вода и консумиране на здравословна храна.

Цена
Много от нас често закъсват за пари в брой. Може да се окаже, че енергийните напитки ни струват една прилична сума за година. Ако се освободите от ежедневния навик да пилеете парите си за тях, ще се изненадате как много бързо ще сте способни да заделите нелоша сума за отдавна желаните от вас нова линия обувки, дрехи или нещо друго.

Изкуствени подсладители
За производството на диетичните и нискокалоричните енергийни напитки често се използват подсладители, какъвто например е аспартамът. В отговор на все по-нарастващия проблем със затлъстяването, редица компании започнаха производство на различни версии на своите напитки без съдържание на захар през последните години.

Консумирането на напитките с обозначение за липса на захар ни коства само 20 калории, но лошата новина е, че аспартамът, използван за подслаждането на този вид напитки, може да бъде дори по-вреден за нас, отколкото самата захар.

Изкуствени аромати и оцветители
Повечето енергийни напитки на пазара не съдържат никакъв реален плодов сок, така че те се нуждаят от изкуствени оцветители и ароматизатори, за да изглеждат по-привлекателно и да ви изкушат да ги опитате. Ще бъдете ужасени, когато разберете, че различните вкусове на някои енергийни напитки са пълни с токсични химически оцветители.

Производителите използват няколко различни бои за храни, като една от най-често прилаганите е red 30, а нерядко тя се съдържа дори в продукти, които не са червени на цвят.

Тя се свързва с реакции, вариращи от мигрена и главоболие до изблици на раздразнение, замаяност, агресивно поведение, хиперактивност, неконтролируеми писъци и плач, нервност, ритане, неспособност у децата да стоят спокойно и да се концентрират.

Умора, свързана с надбъбречните жлези
Някои хора се чувстват уморени след прием на кофеин. Това е симптом на т.нар. ‘надбъбречна умора’, когато системата на адреналина в тялото се пренатовари от перманентния висок прием на кофеин. Верният отговор на този проблем е не да се увеличи кофеина, а да се редуцира неговото количество, да се проведе детоксикация, и така надбъбречните жлези да се върнат към нормалния си ритъм.

Помнете, че е трудно да се избере една безопасна доза, тъй като тя варира при различните хора и въз основа на индивидуалната поносимост. Между 499 и 999 милиграма на ден вероятно би довело до някои от по-сериозните странични ефекти.

B-Витамини
Този витамин е една от съставките, налична в почти всяка енергийна напитка. Със сигурност е от полза да се приема препоръчителната дневна доза, но повече от 34 мг B3 (или ниацин) може да предизвика зачервяване на кожата. Консумирането на 2 999 или повече мг може да доведе до чернодробна токсичност. Повече от 99 мг от витамин B6може да предизвика сетивни нервни проблеми, като усещане за парене и кожни лезии.

Гинко Билоба
Тази билка може да доведе до някои незначителни странични ефекти при различните хора. Тези ефекти варират от главоболие, гадене и диария до световъртеж, сърцебиене и безпокойство. Това, което е по-важно е, че гинко билобата може да взаимодейства с други лекарства, като антидепресанти и разредители на кръвта например.

L-теанин (L-Theanine)
Тази аминокиселина се извлича от зеления чай и за производството на повечето енергийни напитки и шотове се използва поставянето на т.нар. ‘екстракт от зелен чай’ в тяхното съдържание. Той може да произведе различен тип бдителност от кофеина и до този момент няма научни доказателства за това, че предизвиква нежелани странични ефекти. Има случаи на информиране за леко замайване след консумация на доза, превишаваща 299 мг L-теанин.

Алергични реакции
Най-често срещаната съставка на енергийните напитки – кофеинът, може да доведе до редица алергични реакции като обрив, сърбеж, подуване на езика, устата, лицето или устните, затруднено дишане, стягане в гърдите, повръщане

Източник: natrol.bg

 

Следвайте ни в социалните медии