Доналд Тръмп уволни директора на ФБР

Директорът на ФБР Джеймс Коми е уволнен. Тази новина буквално взриви медиите в САЩ, след като и говорителят на Белия дом Шон Спайсър потвърди информацията.

Заповедта за уволнение е разписана лично от американския президент Доналд Тръмп, а новото управление ще започне да търси нов директор на Бюрото незабавно, като временно постът ще бъде поет от досегашния заместник на Коми Андрю Маккейб.

Припомняме, че ФБР стартира разследване заради евентуална подкрепа от страна на Русия за кампанията на Тръмп за президент на САЩ. Именно този факт е считан от американските медии като причина за уволнението, макар че официалното обяснение е за “неефективно ръководство” на Бюрото от страна на Коми.

В писмо до досегашния директор на ФБР Тръмп е заявил, че “Коми три пъти ми каза, че не ме разследва лично. Но въпреки това съм съгласен с препоръките на Министерството на правосъдието, че не сте в състояние да ръководите ФБР”, пише в. “Сега”.

Като причина за уволнението се посочва, че преди седмица Коми е казал пред Конгреса, че “десетки имейли” от личната поща на Хилари Клинтън са препратени на конгресмен Антъни Уейнър. В писмо на ФБР се уточнява, че имейлите, открити на компютъра на Уейнър (бивш съпруг на Хума Абедин, близката сътрудничка на Клинтън), са там заради автоматичното създаване на копия от “персонални електронни устройства” и само малък брой са били лично препратени от Абедин към Уейнър. От тях само 2 (а не 12, както заяви Коми на при изслушванията на 3 май) са съдържали класифицирани данни.

“Президентът прие препоръките на главния прокурор и заместник-главния прокурор във връзка с освобождаването на директора на Федералното бюро за разследване”, съобщи официално говорителят на Белия Дом Шон Спайсър.

Преди 7 дни директорът на ФБР Джеймс Коми каза, че Русия все още продължава да се намесва във вътрешната политика на САЩ. Той направи това изявление по време на изслушване в комисията по правосъдие в Сената на Конгреса. Отговаряйки на въпроси на сенаторите, Коми подкрепи техните твърдения, че Русия остава място, в което киберпрестъпниците действат безнаказано.

Сенаторът републиканец от Южна Каролина Линдзи Греъм притисна Коми да се съгласи с неговото мнение, че Русия си остава киберзаплаха не само за САЩ, но и за други страни. В момента ФБР разследва евентуални контакти между хора от предизборната кампания на президента Доналд Тръмп и Русия.

Неотдавна Коми лично заяви, че Русия е виновна за хакерски атаки срещу Националния комитет на Демократическата партия на САЩ. Отговаряйки на сенаторските въпроси, Коми защити решението си да съобщи за подновяването на разследването на липсващите имейли от личната поща на Хилари Клинтън броени дни преди президентските избори през ноември, в които тя беше победена от Доналд Тръмп.

Самата Клинтън и други американски политици и анализатори обвиниха тогава Коми, че е дал силен коз на десния популист Тръмп в изборите. В интервю тогава Хилари Клинтън отново обвини ФБР и лично шефа му Коми, че с неочаквания си ход на 28 октомври м.г. фактически са осуетили очертаващата се нейна победа на изборите. Реакцията на Тръмп не закъсня.

В Twitter президентът на САЩ заяви на 3 март, че директорът на ФБР Джеймс Коми е бил “най-хубавото нещо, което някога се е случвало на Хилари Клинтън, доколкото й опрости множество лоши постъпки”.

“Измислената история за Тръмп и Русия бе претекст, който демократите използваха, за да оправдаят загубата си на изборите”, написа още той, цитиран от АП. Уволнението на Коми идва точно преди двудневната среща между външния министър на Русия Сергей Лавров и американския държавен секретар Рекс Тилърсън във Феърфакс. Двамата трябва да говорят по темите “Сирия” и “Украйна”.

Преговорите в американската столица ще бъдат третата лична среща на Лавров и Тилърсън, след като започна мандатът на новата американска администрация. След това двамата ще отпътуват за Аляска, където в четвъртък ще се проведе министерска среща на Арктическия съвет. Лавров ще има и среща с Доналд Тръмп.

Следвайте ни в социалните медии