Борисов: Трябва да приемем еврото!

“Еврозоната е задължителна, когато сме влизали в ЕС ясно е записано, че трябва да приемем еврото. И като политически елит трябва да вземем решение и да кажем – ще влезем в чакалнята ERM 2 и в еврозоната. Иначе не трябва да се сърдим кой ще ни е виновен , че ще има две скорости в ЕС. Като нация трябва да си изпълняваме критериите и да не даваме никакви основания за да ни кажат какво не сме свършили”.

Това заяви премиерът Бойко Борисов в приветственото си слово по време на откриването на дискусията в София на тема „Европа отново на път”. Участие вземат вицепрезидентът Илияна Йотова, бившите премиери Симеон Сакскобургготски, Сергей Станишев, председателят на НС на БСП Корнелия Нинова и др. На днешното събитие присъстват всички премиери и външни министри досега на страната, политолози, анализатори, бивши и настоящи депутати, представители на НПО, медии и др.

Сред подтемите са: „Европа отново на път – 5-те сценария за бъдещето”, „Пътят напред- погледът на анализаторите”, „ Ангажиментът на институциите- приоритетите и челите на България преди и по време на Председателството на Съвета на ЕС”.

„Какво е Европа днес? Аз, лично съм написал последните месеци 30-40 съболезнователни адреса, с десетки убити и ранени и се въртим около следствията, но не говорим да причините на това което се случва, защото те не са удобни”, започна Борисов. И продължи: “Виждате ли как изведнъж стана модерно милиарди долари да се отделят за въоръжение. Преди се говореше за разоръжаване, а сега обратно – започнахме да се надпреварваме колко пари повече ще влагаме в оръжия. Защо просто не си направим обща европейска отбрана,запита той. Нека да направим проверка колко танка, гаубици и др. оръжия имаме и да се защитим като цяло”, каза той.

“Някак си мина леко излизането на САЩ от споразумението за климатичните промени. Виждате как се промени климатът последните години – нима някой се съмнява, че климатът е застрашен? Сега какво излиза – най-мощните икономики бълват какви ли не отпадъци в природата, а ЕС даде немалко пари за преодоляване на тези последствия”, коментира Борисов. “Говорим за кохезия, но да видим какво представляват Балканите – едни страни са членове на общността, други – не. В момента имаме съседи с много проблеми”, подчерта той.

“Не можем да искаме да променим Европа, ако не присъединим тези страни към ЕС, страните са готови, но елитите на тези държави – не са. Трябва да има перспектива за тези държави, самите те трябва имат инструменти за това, дадени от общността, посочи Борисов. Имаме Дунавска стратегия, но Черноморска стратегия нямаме. Черно море е наречена „локвата на Русия”- защо така? Огромни възможности дава Черно море за този регион и аз приветствам да се вкара темата като приоритет за времето на нашето Председателство на ЕС, убеден е премиерът.

“Северен Поток 1 и 2, ТАП, ТАНАП- все натовски държави, но само за България това е лошо, коментира той подписаната пътна газова карта, която изрази желание да мине за одобрение през НС. Ако имаме едно парламентарно решение, мисля , че ще ни е добре в преговорите. В противен случай ставаме само един консуматор или клиент и тези зад над 5-6 млрд. лв. инвестиции в газопреносната система-компресори и тръби, стават неизползваеми, обясни Борисов. И ако сме единни- ще можем да го защитим”, поясни Борисов.

“Длъжни сме да се справим с предизвикателствата пред ЕС, подчерта той в отговор на въпрос на Филиз Хюсменова, която е водещ на дискусията. За Шенген отговорността не е само наша, но за влизане в еврозоната е в нашите възможности”, отбеляза премиерът Борисов.

“За АЕЦ „Белене”- някои считаха, че руснаците блъфират, че са произведени реакторите – не, не са – те са произведени и вече са на площадката. Ние, всъщност, имаме стока за над 3 млрд. и ясно е, че с пари от бюджета няма да строим централата”, каза още Борисов.

„Единственият вариант минава през публично-частно партньорство или приватизация на проекта с някакво държавно участие, в зависимост от това какво ще кажат експертите. Не случайно сме го дали на БАН, за да няма никакви спекулации кой, как и защо го е решил. Каквото ни предложат, ще го дадем на обществеността“, поясни Борисов. Но е факт, че заради недалновидната политика на някои преди нас се озовахме с такива скъпи реактори”, добави той.

“За газовите коридори – за европейския газов хъб, финасиран от ЕК към момента, ще съберем газ от много източници- „Хан Аспарух”, „Галата”, „Терес”, интерконектора с Гърция, не на последно място- договорения азерски газ, и руски газ. Просто си изпълняваме ангажимента, подписваме и си пълним „газовата кошничка” с тези възможности, разширяваме си нашата газопреносна система, за да може по всички изисквания на ЕС ,спазвайки Третия либерализационен пакет, да превозваме газ, на който от всичките тези източници пожелае”, посочи Борисов.

“И да си вземаме транзитните такси- и на-вече- компресорите и газопреносната ни система да бъдат пълни. В противен случай от юг азерския газ минава през Турция, Гърция Италия, от Север- през Северен поток 1 и 2, и България ще стане само един клиент. За да не го допуснем- подписахме тази Пътна карта за газа за 15.7 млрд. куб.м.”, заключи премиерът.

Следвайте ни в социалните медии