Без индулгенция за британските банки след Брекзит

Банките, базирани във Великобритания, няма да се ползват със специално третиране при предстоящите преговори за напускане на Европейския съюз.

Блумбърг се позовава на трима неназовани висши представители на британското правителство. Това сякаш потвърждава опасения на Лондонското сити, че в предстоящата сделка за Brexit, секторът на финансовите услуги може да загуби т.нар. “паспортни права”, позволяващи достъпа до правенето на бизнес в останалите страни – членки на Съюза.

Подобна заплаха преди време отправи шефът на Бундесбанк и виден член на ЕЦБ – Йенс Вайдман, според когото британските финансови институции могат да изгубят техните “паспортни права”, които им позволяват да оперират свободно на финансовите пазари в Европа, ако страната вземе решение за “твърдо” излизане от ЕС (Hard Brexit).

В съвместно интервю за няколко европейски вестници през септември, включително за британския ежедневник Guardian и за немския Sueddeutsche Zeitung, Вайдман посочи, че паспортните права са обвързани с единния пазар и автоматично ще престанат да бъдат прилагани, ако Великобритания не бъде поне част от Европейското икономическо пространство (ЕИП).

“Паспортните права” са от решаващо значение за британските финансови институции, много от които работят от Лондон и предоставят услуги в рамките на ЕС. Тези права елиминират нуждата от индивидуални лицензии, за да оперират в различните европейски държави.

Британският финансов сектор може да изгуби до 38 милиарда британски лири (48,34 милиарда долара) приходи в случай на т. нар. твърд Брекзит, който ще доведе до ограничаване на достъпа на страната до единния европейски пазар, предаде Ройтерс, цитиран от БТА.

Ако финансовите компании изгубят правото свободно да продават услугите си в Европа, може да изчезнат 75 000 работни места, според публикувания вчера доклад на консултантската компания Оливър Уайман (Oliver Wyman).

Възникват все повече предположения, че секторът, който включва банки за обслужване на клиенти на дребно, компании за управление на активи, застрахователи и инвестиционни банки, ще загуби правата си, след като британското правителство договори излизането на страната от ЕС.

В интерес на всеки е да има положителен изход от преговорите, който да бъде взаимно изгоден за Великобритания и ЕС, да предизвика минимални сътресения в сектора и да бъде от полза за клиентите, отбелязва заместник- председателят на консултантската компания Хектор Сантс.

Докладът е поръчан от основната лоби група на сектора ДъСитиЮКей (TheCityUK).

Бъдещето на Лондон като европейски финансов център ще бъде основен пункт в преговорите за Брекзит, тъй като той е най-големият износен сектор на страната и най-големият източник на приходи от данъци.

Следвайте ни в социалните медии