България влиза в дългова спирала, предупреди Орешарски.

imageso

България влиза в дългова спирала, предупреди бившият премиер Пламен Орешарски в сутрешния блок на “Нова”.

През 2009 г. дългът към брутния вътрешен продукт е бил 14%, а днес е 29%. Това означава, че дългът се натрупва много по-бързо, отколкото расте икономиката на страната. Това застрашава суверенитета на страната и е възможно да изпаднем до финансовото дестабилизирано състояние на Гърция, отбеляза той.

Според него има две мерки, с които да се спре отиването към дъното – ограничаване на новите заеми и ускоряване на икономическия вътрешен растеж.

Орешарски се похвали, че през неговия мандат е заварил изостанала процедура по новите програмни проекти, но за една година България се е наредила в първата група страни по оперативните програми и договор за партньорство в Брюксел. Той каза още, че сега усвоените европейски средства са едва 1,6% за края на месец март, което е провал, както е казвал и премиерът Бойко Борисов за слабите резултати през 2009 г.

Относно предложението депутатът от ДПС Делян Пеевски да оглави ДАНС, той коментира, че това е било политическо решение на БСП и ДПС, а масовите протести са били реакцията на тази политическа грешка. Според него тези протести са били стимулирани, а част от тях и платени.

Попитан дали е знаел докато е бил премиер за медийната мощ, която е в ръцете на Пеевски и приватизирането на „Булгартабак“, Орешарски отговори: „Говорил съм многократно по този въпрос. „Булгартабак“ беше приватизиран по времето на Борисов и аз заварих тази икономическа и медийна мощ на Делян Пеевски. Какво да направя, когато съм заварил определено състояние на държавата“. И допълни, че се е опитал да успокои политическото напрежение.

Темата за фалита на Корпоративна търговска банка (КТБ) също беше засегната в студиото на “Нова”. Вчера Орешарски написа във Фейсбук профила си, че кабинетът „Борисов 1“ е подготвил фалита на банката. Бившият премиер е установил това, след като е чел доклада на “Аликс партнърс”. От там му станало ясно, че КТБ се е разраснала най-много през 2009 г., когато са станали и всички спорни трансакции.

“Първите сигнали, че в КТБ се извършват операции, които не са съвсем банкови, са дошли от кръга „Капитал“. Една банка, която няма здрав портфейл, е обречена”, каза Орешарски и допълни, че е въпрос на време кога това ще се случи. Според него колкото по-рано, толкова по-добре, за да се минимализират загубите.

“От 2009 г., ако нещо се е случвало, това е от 2009 г.”, подчерта той и допълни, че не обвинява правителството на Борисов в нищо.

Бившият премиер дори похвали сегашния за подължаването на политиката относно мигрантскта криза. „Първата мигрантска криза беше в моя мандат и се справихме сравнително добре. Сегашният кабинет продължи тази политика, което е похвално“, каза той.

Следвайте ни в социалните медии