България генерира най-много опасен боклук в ЕС!

България е на пето място в Европейския съюз по генериране на боклук, сочи статистиката на Евростат.

Последните данни на европейската статистика за генерирания боклук в общността са от 2016 година. Евростат ще представи нов анализ през месец ноември. Към 2016 г. общите отпадъци, генерирани в съюза от всички икономически дейности и домакинства, възлизат на 2 538 милиона тона.

Логично, общото количество на генерираните отпадъци е свързано до определена степен с размера на населението на дадена страна, както и развитието на икономиката й. Според статистиката най-малките държави-членки на общността отчитат най-ниски нива на производство на отпадъци, а по-големите – най-високи. Независимо от това, в България и Румъния се генерират сравнително големи количества боклук в сравнение с развитата икономически и демографски Италия, например.

На глава от населението в ЕС се падат по близо 5 хиляди килограма производство на боклук, докато в България цифрата е близо 17 хиляди килограма на глава от населението, като по този показател се нареждаме на пето място в ЕС. На челно място в класацията се нарежда Финландия с над 22 хиляди килограма боклук на всеки гражданин, което е повече от 4 пъти повече спрямо общата стойност на боклука на глава от населението в ЕС.

Най-малко отпадъци генерира Република Северна Македония, въпреки че не е страна-членка – само по около 688 килограма на човек за една година.

Различните икономически дейности също генерират определени части от общата маса отпадъци, като строителството генерира 36.4% от нея, след него се нарежда боклука от добив на кариери – 25.3%, производство – 10.3%, услугите за преработка на отпадъци и вода – 10%. Отпадъците от домакинствата генерират едва 8.5% от всички в ЕС, а остатъците от други икономически дейности като услуги и добив на енергия допълват общия генериран в ЕС боклук.

Някои от страните-членки на ЕС генерират повече строителни отпадъци спрямо други, които пък докладват боклуци, създадени от добив на инертни материали. Почти две трети – или 64%, от общите отпадъци на страните-членки на съюза през 2016 г. са основно минерални отпадъци – тоест, от добив на материали.

Традиционно страните, които генерират повече отпадък, имат по-висок дял на дейности, свързани с добив на материали от кариери. Такива страни са България, Швеция, Румъния и Финландия; както е Люксембург (строителство и разрушаване), и Лихтенщайн, която доскоро е генерирала над 91% от отпадъците си заради строителни или друг вид свързани със строителство дейности.

Като се изключат строителните отпадъци от общата маса, през 2016 г. са произведени 905 милиона тона отпадъци в целия Европейски съюз. По този показател най-малко боклук са генерирали Кипър и Хърватия (0.8 тона на жител), а най-много Естония (9.0 тона на човек). В Естония, обаче, най-голям дял от боклука заемат нефтените шисти (остатъчен продукт от кариери).

Общо 100 милиона тона са опасните отпадъци, които са генерирани през годината от всички страни в съюза. Статистиката на Евростат отчита, че през 2016 г. са произведени почти 5% повече опасни отпадъци спрямо 2010 г.

И в този дял на класацията България е на челно място, като е произвела почти 40% от общия дял опасни отпадъци. Следва я Сърбия с 35.2% поради интензивната дейност в добива на материали, следва я Черна гора с 19.4%, и Норвегия с 14.6%.

През 2016 г. в страните от ЕС са обработени около 2 312 милиона тона отпадъци, без да се имат предвид внесените или изнесени от съюза боклуци.

Следвайте ни в социалните медии