Уникално археологическо откритие в Китай

Учени откриха вкаменелости на дълговрато морско влечуго от вида диноцефалозавър, по-старо от динозаврите.

Според изследването, публикувано в научното списание „Nature Communications“, в корема на животното е открит ембрион в развитие.

„Мисля, че ще бъдете изумени да видите малката му главичка и дългия му врат“, казва пред „Ройтерс“ палеонтологът Майк Бентън, част от екипа, открил морския змей.

Диноцефалозавърът плувал във водите до Югозападен Китай преди 245 млн. години

Вратът му бил изключително дълъг, достигал до близо 2 метра, а тялото му до 4 метра. Според китайския палеонтолог Джун Лиу влечугото се е хранело основно с риба – това посочва устройството на тялото му – перки, дълъг врат, малка глава, но огромна устна кухина.

Преглед на изображението в Twitter

Животното е от подтип гръбначни към групата на архосауроморфите, към която спадат и птици, крокодили, динозаври и дори летящи птерозаври. И докато диноцефалозавъърт може да ви прилича на плезиозавър, те не са свързани по никакъв начин.

В случая обаче класификацията не от основно значение. Най-важното в откритието е, че във вкаменелостите е открит ембрион в женската, което означава, че тези влечуги не са снасяли яйца, а са раждали – точно като бозайниците.

Това може напълно да промени разбиранията на науката за репродуктивната система на гръбначните животни.

Източник: Vesti.bg.

Следвайте ни в социалните медии