Турция е втора в света по производство на фалшиви стоки, сочи доклад

Китай (вкл. Хонконг) остава недостижим световен лидер в производството на фалшиви стоки с дял от 63%, но втората страна в тази класация е Турция с поне 3.3%, сочи доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и равитие (ОИСР), разпространен в понеделник.

Данните са на базата на докладвани от властите близо половин милион случая на заловени през 2010 – 2013 г. от митничарите продукти, създадени без разрешение, което предполага, че реалният обем е по-голям.

Според ОИСР, ако се приеме, че общият обем на търговията през 2013 г. е бил 17.9 трилиона долара, тази с ментета достига 461 милиарда долара. Това означава, че от турски производители са излезли фалшиви продукти за над 15.2 млрд. долара.

В челото на класацията по създаване на пиратски стоки следват Сингапур (1.9%), Тайланд (1.6%), Индия (1.2%), Мароко (0.6%), Обединените арабски емирства (0.5%), Пакистан и Египет (по 0.4%).

Най-ощетени от подобна злоупотреба са САЩ, тъй като по данни за периода 2011 – 2013 г. всеки пети заловен пиратски продукт засяга американска компания. Загубите са не само за бизнеса, но и за приходите в бюджетите на държавите.

Поради това, че са фалшифицирани доста луксозни стоки, следват Италия (15%), Франция и Швейцария (по 12%). В класацията са още Япония и Германия (по 8%), Великобритания (4%), Люксембург (3%), Финландия, Испания и Белгия (по 2%). Китайците също понасят загуби от нелегално копиране, защото около 1% от всички спрени пиратски стоки по света са имитации на китайски производители.

Фалшифицирането на стоки като чантите Louis Vuitton и спортните обувки Nike е продължило да се разраства през последните 10 години. Предишното подобно глобално проучване на ОИСР през 2008 г. показа, че това е бизнес, заемащ до 1.9% (или 200 млрд. долара) от вноса по света. През 2013 г. само в Европейския съюз са внесени ментета за близо 116 милиарда долара, или 5% от целия внос в страните членки.

Едно от обясненията за промяната е и възстановяването на световната икономика след шока от края на миналото десетилетие. Но базираната в Париж организация заявява, че ключова роля играе интернет търговията, а колетните пратки са водещият метод за транспортиране на такива продукти – цели 62% от всички заловени фалшифицирани стоки за 2011 – 2013 г. (Докладът не анализира онлайн пиратството, което нанася допълнителни загуби.)

Този трафик се движи по сложни маршрути, минаващи през разпределителни пунктове като Хонконг и Сингапур или зони за свободна търговия като тази в Обединените арабски емирства. Преносът минава и през държави със слаба администрация, масова корупция и организирана престъпност и разкъсвани от конфликти страни като Сирия и Афганистан. Авторите на доклада изтъкват, че търговците с ментета са много гъвкави и почти всяка година сменят трасетата при откриване на нови слаби държави по планетата.

Водещите икономики в света са крайна дестинация заради потреблението на луксозни стоки, но и защото не им достига капацитет на агенциите за прилагане на закона.

Фалшифицират се всякакви стоки – от дамски чанти и парфюми до детски играчки, лекарства, машинни части и химикали. За пиратите на търговски марки и права най-любим продукт са обувките, но интересът им се простира до банани и ягоди.

Следвайте ни в социалните медии