Легендарна гимнастичка отива на финал на 41 г.

Гимнастичката Оксана Чусовитина, която се превърна в легенда с участието си на седма Олимпиада, продължава да чупи рекорди.

На 41 години състезателката на Узбекистан се класира за финала на прескок в олимпийския турнир по спортна гимнастика в Рио де Жанейро, съобщи БНР.

Олимпийската шампионка от отборната надпревара на Игрите в Барселона през 1992 година намери място сред най-добрите 8 с пети резултат във финала на прескок. Досега Оксана Чусовитина беше участничка в шест Олимпиади, колкото има и нашата легенда Йордан Йовчев.

С повече олимпийски участия от нея са само Нино Салуквадзе (стрелба) и Жозефа Идем Герини (гребане).

Седем Олимпиади имат Керстин Палм (стрелба), Мерлин Оти (лека атлетика), Жанин Лонго (колоездене), Ясна Шекарич (стрелба) и Лесли Томпсън (гребане).

Съставът на САЩ спечели квалификациите в отборното при жените със 185.238 точки. Втори и трети са тимовете на Китай – 175.279 точки и Русия със 174.620 точки. Във финала, за отличията ще спорят още отборите на Великобритания, домакинът Бразилия, Германия, Япония и Холандия. Италианките остават извън най-добрите 8 състава, тъй като допуснаха грешики при изпълненията на града.

За индивидуалния многобой се класираха 24 гимнастички. Първите три позиции заеха американките– Симоне Байлс, Александра Расмайн и Габриела Дъглас, последната няма да играе във финала тъй като изискването е само по две гимнастички от нация.

С по две финалистки са още Русия, Китай, Япония, Бразилия, Холандия, Франция, Германия и Италия.

С последна оценка за финал се класира световната шампионка Ванеса Ферари, която е с български произход.