Какво причинява рака и какво да направим, за да го избегнем?

Неправилното хранене, наднормено тегло, тютюнопушене, воденето на  неактивен живот, или дори нещо толкова просто като не се носи слънцезащитен крем биха могли да повишат риска от рак. За щастие, понижаването на риска може да бъде също толкова лесно, ако поемем отговорност за здравето си.

Намалете употребата на алкохол и тютюн, ядете пресни храни,  храни на растителна основа и правете  физически упражнения за около половин час всеки ден. Правете  скрининг редовно за да предотвратите формите на рак.

В последните години шансовете за развитие на рак са доста големи. Това е достатъчна причина  да направите всичко възможно да предотвратите заболяването в зародиш. Алтернативното лечение и промените на  начина на живот,  могат да ви помогнат много да елиминирате  развитието на рак.

Днес сме ви подготвили статия, в която подробно обясняваме, какво е рак, какво го причинява и как да се предпазим.

Какво е голямото “Р”?

Вашето тяло непрекъснато заменя старите клетки, които умират с нови. За съжаление, този процес на производство на нови клетки може понякога да се обърка. Рак е, просто казано, ненормално деление и растеж на клетки в жив организъм. Има над 100 различни видове ракови заболявания, които могат да ви повлияят. Всяка клетка в тялото може да се размножава неконтролируемо в околните тъкани и да се нарече ракова. Това пречи на нормалното функциониране на тялото и органите или части от него, на които се отразява. Той дори може да се окаже фатален, тъй като тези тумори вземат мощ над тялото, малко по малко.

Причини за възникване на Рак

И така какво причинява рак на милиони хора по целия свят – и около  1,6 милиона нови случаи в Америка всяка година

Една ранна теория на раковите причини е на Нобеловия лауреат д-р Ото Варбург през 1960. Той предположи, че раковите клетки са създадени от комбинация от кисела среда и липса на кислород. Оттогава съвременната наука и изследвания са показали други рискови фактори, с които трябва да сте наясно.

6 Неща, за които трябва да внимавате

1.Токсично излагане

Продължителното излагане на токсини, особено в комбинация с клетки, които не са били правилно отглеждани, богати на кислород, хидратирани, и почистени, се смята, чеса основната причина за рак. С течение на времето, на стрес и възпаление, причинено от тези токсини води до дисфункция в клетъчните митохондрии. В настоящият ни начин на живот за нас е нормално да се ядат повече преработени храни, съдържащи химикали и консерванти като бутилхидроксианизол (ВНА), които могат да бъдат токсични. Ние също така работим и живеем в опасни, замърсени среди, където се сблъскваме с  канцерогени като азбест. Всички те могат да се утаят на токсични натрупвания и да причинят рак.

2. Наследствено

Понякога, рака може да ви покоси, просто заради вашия ген. Ето защо личния ви лекар записва медицинската история на случаите на рак  в семейството, особено сред близки роднини. Тази информация помага с диагностиката и лечението.

5-10 процента от всички случаи на рак имат връзка с наследствени генетични мутации. Има около 50 различни “наследствени ракови синдроми”, които са предшественици на развитие на някои видове рак. Знаейки това може да ви помогне да хванете възможен проблем рано или преди да ви покоси.

3. Генетични проблеми

Понякога гена може да претърпи промени по време на живота си. Тези, придобити или соматични промени биха могли да се дължат на неща като употребата на тютюн или излагане на радиация от UV light.7
Най-често засегнатите гени, които са склонни да мутират са ТР53 гена, които обикновено трябва да потискат образуването на тумори; BRCA1 и BRCA2, които са свързани с яйчниците и рака на гърдата; и ген PTEN, който Ви излага на по-висок риск от развитие на рак на ендометриума, щитовидната жлеза, или гърдите.

4. Неправилно хранене и неактивен начин на живот

Американското онкологично дружество предупреждава, че лошаta диета и неактивniq начин на живот може сериозно да повиши шансовете ви за рак. Може да бъде от заседяване или лошо хранене. Например, растителната храна се смята за идеална, докато твърде много червено месо и алкохол са лоши. Наднорменото тегло или недохранване, и двете могат да имат водеща роля. Данни от Световния

Недостатъците на основните микроелементи също са били предложени като възможна причина за рак. Според изследователите, тези недостатъци могат да причинят увреждане на ДНК както и излагането на радиация! Така че ще трябва да следите на приема на фолиева киселина, витамини В6, В12, С и Е, както и цин и желязо.

5. Пушене

Тютюневият дим съдържа най-малко 70 известни канцерогени или канцерогенни вещества. Не е чудно, че пушенето и употребата на тютюн са били свързвани с рака. Те могат да повишат риска от рак на гърлото, хранопровода, устата, ларинкса и белите дробове. Националният институт за рака свързва и употребата на тютюн до рак на черния дроб, бъбреците, стомаха, пикочния мехур, маточната шийка, на дебелото черво, ректума, и панкреаса! Дори и остра миелоидна левкемия риск може да се повиши поради тютюнопушене. От другата страна, спиране на цигарите може да намали риска значително.

6. Излагане на радиация или на канцероген

Излагането на радиация може да предизвика повреждане на  ДНК да задейства рак. Ако сте изложени на гама-лъчи, радон, рентгенови лъчи или друго високо енергийно лъчение (например, ако работите в ядрено съоръжение), трябва да бъдете наясно с рисковете. Дори и медицински прегледи и диагностични инструменти като компютърна томография, рентген, и PET сканиране ви излогат на радиация, които потенциално биха могли да доведат до рак. Можете да бъдете изложени на канцерогени като олово, арсен, или радон чрез вашата козметика или дори използване на мобилен телефон. Някои работни места могат да ви изложат на канцерогени като формалдехид, бензен, или азбест.

Предотвратяване на Рака: Какво да правим

Когато става дума за рак, профилактиката и ранното откриване са много важни. Дори ако тялото ви вече е под атака, ранното му откриване ще даде възможност на вашите лекари да избират от по-широк кръг от възможности за лечение. Ранното откриване също може да означава по-мек или по-малко инвазивнао лечение. Вие също може да избегнете сериозна операция. Проверката за рак може да не е най-приятното преживяване в живота ви, но ще  си струва.

Редовната профилактика дори може да помогне за предотвратяване на предракови лезии, които се превръщат в пълен разцвет на рак. Ето защо Центровете за контрол на заболяванията препоръчват да се проверява за рак на маточната шийка и колоректален рак редовно. Рака на гърдата може да се контролира, ако бъде хванат рано.

Важно е да се знае какви промени в начина на живот могат да помогнат за намаляване на риска от развитие на рак на първо място. Ето някои неща, които можете да направите:

  • Яжте здравословна и балансирана диета от плодове, зеленчуци и зърнени култури, свободни от пестициди и химически добавки. Ограничете червеното месо и преработените храни, преминете към пълнозърнести храни.
  • Ограничете приема на алкохол, препоръчително е  да не бъде повече от едно питие на ден, ако сте от женски пол и не повече от две питиета, ако сте мъж.
  • Бъдете физически активни! Това може да направи чудеса в поддържане на имунната система готова за битка. Цел за 75 минути на силен интензитет или 150 минути на умерена интензивност на физически упражнения всяка седмица.
  • Откажете пушенето! В рамките само на пет години от отказването ви намаля риска от развитие на гърлото, пикочния мехур, хранопровода, или рак на устата.
  • Защитете кожата си от продължителното излагане на слънце. Покрийте ръцете и краката си, ако можете между 10ч и 16:00, когато лъчите са най-силните. Винаги нанасяйте слънцезащитен крем – в идеалния случай, този, който има широка възможност за защита на радиочестотния спектър, за да ви предпази от UV, така и UVB лъчи. Американското онкологично дружество препоръчва SPF 30+
  • Проучете всички необясними, внезапни симптоми, било то под формата на еднократна, болка, или кървене.
  • Съхранявайте вашия BMI под 25.21
  • Ако сте на работно място, което ви излага на канцерогени, не забравяйте да носите адекватна защита, за да се избегне или сведе до минимум експозицията. Правете профилактика за рак по-често, както е препоръчано от Вашия лекар

Превод и редакция: Габриела Димитрова

Източник: curejoy.com

Следвайте ни в социалните медии