Хранителни съвети при синдром на раздразненото черво

За да се обезпечи придвижването на храната по хода на храносмилателния тракт, червата извършват ритмични контракции.

При синдрома на раздразненото черво са налице спазми, които в зависимост от интензитета си могат да доведат до поява на диария или запек. Женският пол се засяга значително по-често, в сравнение с мъжкия.

Като фактори, имащи отношение за поява на синдрома, се посочват наличието на стрес, неправилното и нередовно хранене, хормонални промени, някои медикаменти, непоносимост към определени храни, инфекциозни причинители и други.

Симптомите, с които се характеризира синдромът на раздразненото черво, са редуване на периоди на запек с последваща диария, подуване, газове, изхождане на несмляни остатъци, чувство за недоизхождане и други.

Лечението на състоянието е комплексно, но важно място заема промяната в хранителния режим – изключване или редуциране приема на определени храни за сметка на други, избягване на преяждане и спазване на петкратния прием на храна.

Повишеното образуване на газове води до появата на болки по хода на червата, както и до цялостен дискомфорт за пациента. За намаляване на газообразуването се препоръчва преустановяване приема на газирани напитки, ограничаване консумацията на зеле, бобови култури – леща, зрял боб и други. От значение е увеличаване приема на течности – 1,5 до 2л вода, които се равняват на 6-8 водни чаши.

Добавяне на богати на влакнини хранители продукти би улеснило нормалното функциониране на червата, но не трябва да се прекалява с техния прием, особено ако основният симптом е диария, тъй като може да се засили нейният интензитет. Приемът на влакнини трябва да се увеличава постепенно, като оптималното количество на ден е 30гр.

Богати източници на влакнини са пълнозърнестият хляб, небеленият ориз, както и пресните плодове и зеленчуци. Фибрите се разделят основно на два вида – разтворими и неразтворими.

Ролята на неразтворимите фибри е да увличат неусвоените остатъци от храната, като по този начин обезпечава редовното изхождане. Застояването на храната за по-дълго време в червата е предпоставка за гнилостни процеси.

При преобладаване на диарийните изхождания се препоръчва намален прием на всякакви люти или пикантни подправки. Освен това ограничаване на прясното мляко, мазните храни и изкуствени подсладители като сорбитол.

Лактозната непоносимост – непоносимост към млечна захар се дължи на дефицит на ензима лактаза. Това състояние също може да бъде причина за синдром на раздразненото черво. Симтомите се появяват до 3-4 часа след консумацията на прясно мляко и се изразяват в повишено образуване на газове, болка по хода на червата и диария.

Консумацията на алкохол и кофеинови напитки може да засили диарията, поради което се препоръчва ограничаване на техния прием. За разлика от това ментата оказва спазмолитично действие върху чревната стена. Това е и причината да се препоръчва по-честият й прием – под формата на чай или капсули ментово масло. Други билки, които имат сходен на ментата ефект, са лайка, корени от валериана и розмарин.

От значение е избягване на преяждането, също храненето да се осъществява в 4-5 приема на ден. Не се препоръчва прием на вода или други течности по време на хранене, поради разреждане на храносмилателните ензими и съответно непълноценно разграждане и усвояване на хранителните вещества.

Пациентите трябва да установят кои храни водят до засилване на техните симптоми, след което да се стремят към ограничаване на техния прием.

Източник: puls.bg

Следвайте ни в социалните медии